Local Candidate forums: Election 2020

EVENTBRITE link

STATE ELECTION

CALIFORNIA STATE SENATE, District 9: FORUM September 23, 7:00 pm -7:30pm
Jamie Dluzak, Libertarian; Nancy Skinner, Incumbent.

BERKELEY ELECTIONS

Berkeley City Council, District 3: FORUM Monday, September 21,  6:00 pm – 7:15 pm
Ben Bartlett, Incumbent; Deborah Mathews, Real Estate Broker; Orlando Martinez, Construction Manager.

Berkeley City Council, District 6: FORUM Monday, September 21, 7:30 pm – 8:30 pm
Susan Wengraf, Incumbent; Richard Illgen, Social Justice Attorney.

Berkeley School Board (2 positions): FORUM Tuesday, September 22 6:00 pm – 8:00 pm
Laura Babitt, Parent/Financial Auditor;  Jose Luis Bedolla, Non-Profit CEO; Norma J F Harrison, Community Volunteer;  Esfandiar Imani, Risk Management Consultant;  Mike Chang, Education Law Attorney;  Ana Vasudeo, Schools Transportation Planner.

Berkeley City Council, District 5: FORUM Friday, September 25, 6:00 pm – 7:15 pm
Sophie Hahn, Incumbent;  Todd Andrew, Real Estate Salesperson;  Paul Darwin Picklesimer, Community Center Manager.

Berkeley City Council, District 2: FORUM Friday, September 25, 7:30 pm – 9:00 pm
Cheryl Davila, Incumbent;  Terry Taplin, Transportation Commission Vice-Chair;  Alex Sharenko, Solar Energy Scientist;  Timothy W. Carter, Business Owner/Commissioner.  

Berkeley Mayor: FORUM Monday, September 28, 6:00 pm – 7:30 pm
Jesse Arreguin, Incumbent;  Wayne Hsiung, Environmental Attorney; Aidan Hill, Vice-Chair Homeless Commission; Naomi D. Pete

Berkeley Rent Board (5 positions): FORUM Tuesday, September 29, 6:00 pm – 8:00 pm
Bahman Ahmadi, Retired Engineer; Bianca Zahrai, Attorney; Soulmaz Panahi, Real Estate Agent; Leah Simon-Weisberg, Incumbent; Wendy Saenz Hood Neufeld, Retired Media Coordinator; Carole Marasovic, Homeless Commissioner/Attorney;  Mari Mendonca, Incumbent; Pawel Moldenhawer, Green Building Contractor; Dan McDunn, Home Builder; Andy Kelley, Alameda County Planning Commissioner; Dominique Walker, Community Field Organizer; Xavier Johnson, Tenants’ Rights Advocate. 

ALAMEDA COUNTY ELECTIONS

JUDGE, SEAT 2 – Alameda County Superior Court: FORUM Thursday, October 8, 6:00pm – 7:00pm
Elena Condes, Trial Attorney; Mark Fickes, Civil Rights Attorney 

DIRECTOR, AT-LARGE – Alameda-Contra Costa Transit District: FORUM Thursday, October 8, 6:00 pm – 7:15 pm
Victoria Fierce, Non-Profit Organization Manager; Dollene C. Jones, Business Woman; H. E. Christian (Chis) Peeples, Incumbent.

DIRECTOR, WARD 2 – Alameda-Contra Costa Transit District:  FORUM Thursday, October 8, 7:30 pm – 8:30 pm
Greg Harper, Business Attorney; Jean Walsh, Sustainable Transportation Professional 

DIRECTOR, WARD 1 – Alameda-Contra Costa Transit District:  FORUM Tuesday,  October 13, 6:00 pm – 7:15 pm
Jovanka D. Beckles, Community Support Organizer; Ben Fong, Transportation Policy Director; Joe L. Wallace, Incumbent.

ALBANY ELECTIONS

Albany City Council (three positions): Thursday, September 17, 6:00 pm – 7:30 pm
Preston Jordan, Aaron Tiedermann, Ge’Nell Gary, and Tod Abbott.

Albany School Board (two positions): Thursday, September 17, 7:30 pm – 8:30 pm
Brian Beall, Veronica Davidson, and Melissa Boyd.

 

All League News